Grudzień w świetlicy

Magię Świąt Bożego Narodzenia było czuć już na początku grudnia. W salach świetlicowych pojawiły się ozdoby świąteczne oraz ubrana przez dzieci choinka. Uczniowie włożyli dużo pracy, aby świetlica w której spędzają czas po lekcjach wyglądała przepięknie.

Pierwsze dni grudnia upłynęły nam w iście baśniowej atmosferze. Dyskutowaliśmy o tym, po co nam baśnie i czym jest morał. Wychowawcy świetlicy przedstawili uczniom postać Hansa Christiana Andersena i omówili jego twórczość. Czytaliśmy najbardziej znane baśnie. Poznaliśmy między innymi baśń „Dziewczynka z zapałkami”, „Nowe szaty cesarza”, „Dzikie łabędzie”, „Calineczka”.
W drugim tygodniu grudnia dzieci zapoznały się z legendami kujawskimi. Ich zadaniem było znalezienie Kujaw na mapie Polski, a następnie przyswojenie krótkich informacji podawanych przez nauczyciela, związanych z tym regionem. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści, następnie odpowiadali na pytania dotyczące treści legend.
Ostatni tydzień grudnia upłynął nam w atmosferze przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z zapałem wykonywały różnego rodzaju dekoracje choinkowe i ozdabiały świetlicowe sale. Rozmawialiśmy również o świątecznych tradycjach, zarówno polskich – tych, które znamy z naszych rodzinnych domów, jak i pochodzących nawet z najdalszych zakątków świata, niejednokrotnie zadziwiających. Wspólnie śpiewaliśmy również kolędy.