Łamigłówka – nauka przez zabawę

Dnia 20 marca uczniowie klasy 4a i 4d wybrali się do pobliskiego Suchego Lasu by odwiedzić Centrum Edukacyjne Łamigłówka. Jest to jedyne w okolicach Poznania miejsce,
w którym dzieci poprzez zabawę mogą poznać, a nawet pokochać matematykę. Interaktywne eksponaty, gry logiczne, modele, zabawki, a także programy multimedialne pozwalają odkryć, zrozumieć i lepiej zapamiętać wiele ciekawych zagadnień nie tylko matematycznych. Zajęcia prowadzone są pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry, którzy są prawdziwymi pasjonatami matematyki, a praca z dziećmi jest ich powołaniem. Misją Łamigłówki jest edukowanie dzieci i dorosłych w zakresie wiedzy matematycznej za pomocą niekonwencjonalnych, interaktywnych metod w atmosferze twórczej zabawy. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników.

Czwartoklasiści chłonni wiedzy wybrali się na spotkanie z matematyką by pogłębić swoją dotychczasową wiedzę. Tematem przewodnim spotkania była „Matematyka
w przyrodzie”.
Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowiła 45 – minutowa, interaktywna lekcja, prowadzona przez nauczyciela matematyki. Uczniowie zapoznali się
z ciągiem liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego, którego regułę można dostrzec w budowie wielu wytworów natury. Czwartoklasiści przeanalizowali budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Przedstawiona budowa plastra miodu pozwoliła odpowiedzieć uczniom na pytanie – „Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego?” Uczestnikom zaprezentowano krystalizację płatków śniegu w zależności od temperatury. Obejrzeli film o związkach między matematyką a logiką budowy świata przyrody.

Druga część, która miała trwać 60 minut okazała się dla uczniów jeszcze ciekawsza na tyle, że czas pobytu nam się wydłużył. Czwartoklasiści pod okiem animatorów skorzystali
z instalacji i eksponatów wystawowych, których liczba przerosła ich oczekiwania. Wszystko było na tyle ciekawe dla uczniów, że ciężko było się im zdecydować, czym się pobawić. Organizator zapewnił uczestnikom jeszcze dodatkową atrakcję, chętni uczniowie uczestniczyli w konkursach. Niektórzy poradzili sobie  z nimi na tyle dobrze, że zdobyli nagrody. Wielu zapowiedziało, że jeszcze wróci do Centrum Edukacyjnego na zajęcia o innej tematyce. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.