Listopad w świetlicy

W listopadzie legendy polskie zdominowały uwagę świetlicowych wychowanków. Codziennie odbywało się czytanie legend oraz rozmowy na ich temat. Prowadzone zajęcia pokazały dzieciom bogactwo naszej historii, ukryte w legendach. Niektóre z nich dzieci obejrzały. Oprócz przygotowań do konkursu podsumowującego wiedzę, wychowankowie  wykonali warszawskie syrenki metodą origami oraz wyklejania słonecznikiem i dynią.

Zimno listopadowe przegoniliśmy za pomocą  spotkania z p. Moniką Samolej – wolontariuszką, która w czasie wakacji pojechała jako fizjoterapeutka do Etiopii, a teraz chętnie podzieliła się swoimi wspomnieniami z dziećmi. Usłyszeliśmy opowieść o codziennym, trudnym życiu etiopskich dzieci oraz sposobach spędzania przez nie czasu. Mieliśmy okazję posłuchać etiopskiej piosenki, a także zobaczyliśmy dużo ciekawych zdjęć.

W drugim tygodniu  dzieci przyswoiły wiedzę na temat Święta Odzyskania Niepodległości. Rozprawiały o tym, czym jest patriotyzm oraz jakie cechy powinna posiadać osoba, która patriotą się czuje. Uczniowie wykonali tarcze szkoły z papieru, które ich zdaniem najbardziej odzwierciedliły panującą w szkole atmosferę.

Nasze tegoroczne małe podróżowanie doprowadziło nas do Azji. Dzieci miały okazję poznać kontynent nie tylko palcem na mapie, ale również zapoznać się ze zwyczajami Azjatów, legendami pochodzącymi z Indii czy Chin, muzyką. Poznawaliśmy codzienne życie dzieci w Indiach czy Japonii.  Uczyliśmy się poprzez zabawę o azjatyckich zwierzętach, roślinach oraz mieliśmy okazję poznać ciekawostki z tego kontynentu. Dzieci przygotowały m. in. ciekawe dziewczynki w japońskim tradycyjnym stroju, czyli kimonie, wykonały pracochłonne prace plastyczne – zjawiskowe lamparty z bibuły.

Listopad zakończyliśmy opowiadaniem o historii Międzynarodowego Dnia Misia. Dzieci wzięły udział w zajęciach na temat niedźwiedzi oraz misiów występujących  w filmach animowanych. Miesiąc skończył się też konkursem z zakresu wiedzy o zwyczajach „prawdziwych misiów”. Nie zabrakło również prac plastycznych, wychowankowie stworzyli misie z kawałków materiału i starannie je ozdobili. Wykonali też prace za pomocą farb plakatowych – namalowali misie, które ozdobiły świetlicową gazetkę. O tym, że zwierzęta są bliskie dzieciom przekonaliśmy się tworząc kotki za pomocą metody origami czy wężowe zakładki do książek.

20151106_145058 20151120_140729

20151120_151148 DSC_1196

DSC_1197 DSC_1200

IMG_2237