Listopad w świetlicy

Listopad rozpoczęliśmy od przygotowań do Święta Odzyskania Niepodległości. Dyskutowaliśmy o tym, czym jest patriotyzm. Zastanawialiśmy się dlaczego możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a także ustaliliśmy z czego słynie Polska i Polacy na całym świecie. Wspominaliśmy sławnych Polaków. Dowiedzieliśmy się też, czym są stereotypy i dlaczego należy wystrzegać się ich pielęgnowania. Wykonywaliśmy również prace plastyczne związane z symbolami narodowymi. Słuchaliśmy patriotycznych pieśni i uczyliśmy się Hymnu Państwowego. Dowiedzieliśmy się również czym jest nacjonalizm i czym różni się od patriotyzmu.

W związku z przypadającym 21 listopada Światowym Dniem Życzliwości, jeden z listopadowych tygodni ustanowiliśmy Tygodniem Życzliwości. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób należy traktować innych ludzi. Ocenialiśmy zachowania ludzi w różnych sytuacjach i proponowaliśmy właściwe reakcje. Skupiliśmy się również na emocjach, które wzbudzają w nas zachowania innych ludzi. Zastanawialiśmy się kiedy czujemy się zdenerwowani, skrzywdzeni lub zranieni przez innych ludzi. Uczyliśmy się właściwej komunikacji – codziennie staraliśmy się komunikować z szacunkiem, a nawet mówić sobie nawzajem komplementy. Uczyliśmy się także w jaki sposób możemy radzić sobie ze złością i złymi emocjami.

Trzeci tydzień listopada poświęcony był pluszowym ulubieńcom wszystkich dzieci – misiom. Światowy Dzień Pluszowego Misia był dla nas pretekstem do poznania różnych przedstawicieli tego gatunku… Czytaliśmy więc fragmenty „Chatki Puchatka”, oglądaliśmy „Misia Uszatka” (Dowiedzieliśmy się, że w Łodzi stoi nawet jego pomnik!), poznaliśmy też Misia Koralgola i Paddingtona. Powstało również wiele prac plastycznych przedstawiających pluszowe misie – te z bajek oraz z naszej wyobraźni.

Czwarty tydzień listopada poświęcony był Polskim laureatom Nagrody Nobla. Dowiedzieliśmy się kim był Alfred Nobel oraz w jakich dziedzinach jest przyznawana nagroda  jego imienia. Krótko omówiliśmy osiągnięcia polskich laureatów: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, a także Marii Skłodowskiej-Curie oraz Lecha Wałęsy. Dowiedzieliśmy się również czym jest Pokojowa Nagroda Nobla i za co można ją otrzymać.

Pod koniec miesiąca świętowaliśmy Andrzejki. Poznawaliśmy tradycje andrzejkowe i czytaliśmy gawędę ich źródłach. Dyskutowaliśmy również, czy warto wierzyć we wróżby i przepowiednie. Niektóre z wróżb nawet przeprowadziliśmy! Ciekawe, które z nich się spełnią?