Maj w świetlicy

Po długim majowym weekendzie wróciliśmy do szkoły pełni sił i energii.

Tematem zajęć świetlicowych w pierwszym tygodniu maja, była książka i jej rola w życiu człowieka. Dzieci poznały historię oraz proces powstawania książki. Dyskutowały czy warto czytać i czy komputer zastąpi całkowicie tradycyjne książki. Z dużym zaangażowaniem tworzyły swoje małe książeczki w formie komiksów, projektowały okładkę swojej ulubionej książki, a także wykonywały zakładki. Zainteresowaniem cieszył się konkurs czytelniczy polegający na odgadywaniu tytułu książki na podstawie charakterystyki postaci lub przeczytania fragmentu książki.

W drugim tygodniu maja uczyliśmy dzieci udzielania pierwszej pomocy w przypadkach drobnych urazów oraz przypomnieliśmy telefoniczne numery alarmowe. Ćwiczyliśmy z dziećmi jak wezwać pomoc oraz jakie informacje należy podać dyspozytorowi.

Pogadanka na temat: „Co sprawia, że się denerwujemy?” pozwoliła na wymianę doświadczeń dzieci z życia codziennego oraz ustalenie czym jest stres i jak sobie z nim radzić. Słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej a także omówiliśmy kilka sposobów terapii np. dogoterapia, felinoterapia czy koloroterapia. W trakcie zajęć rozmawialiśmy również na temat higieny zdrowia psychicznego, na czym polega i dlaczego jest ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania.

W kolejnym tygodniu miesiąca tematem pracy w świetlicy był Dzień Matki przypadający 26 maja. Mama to osoba bardzo ważna w życiu każdego dziecka, ale rozwiązywanie testu ze „znajomości swojej mamy” uświadomiło niektórym z nich, że nie do końca znają swoje mamy.

Dzieci chętnie wykonywały laurki dla mamy, rysowały jej portret oraz wykonywały drobne upominki. Dyskutowały w jaki sposób mogą okazać miłość swoim mamom i co zrobić, aby ich ukochane osoby czuły, że jest ich święto.

Zajęcia w ostatnich dniach maja przebiegały pod hasłem „Mieszkamy w Europie”. Pracując z mapą, dzieci odczytywały nazwy państw europejskich, ich stolic, poznawały ich flagi. Oglądały ilustracje charakterystycznych budowli i dowiadywały się z czego słynie dany kraj. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poświęcone bohaterom ulubionych i znanych bajek na których ustalaliśmy z jakiego kraju europejskiego pochodzą ich ulubieńcy.

W ostatnim dniu miesiąca dzieci przyjmowały życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka oraz zostały obdarowane słodkimi i nie tylko, drobnymi upominkami.