Październik w świetlicy

Zgodnie z hasłem roku „Historia Polski w legendach”, w pierwszym tygodniu października dzieci poznały legendy warmińskie i mazurskie. Praca z mapą Polski pozwoliła im określić położenie tego regionu kraju, poznać największe miasta i rzeki.
Zróżnicowane prace plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów pozwoliły na rozwój wyobraźni i fantazji twórczej.
Drugi tydzień października upłynął nam na rozmowach o zasadach zdrowego żywienia. Dzieci zapoznały się z obowiązującą piramidą zdrowego żywienia, poznały witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach i ich rolę w organizmie człowieka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poświęcone właściwościom leczniczym wybranych pokarmów oraz ziół.
„Owocowe ludziki” z papieru kolorowego rozweseliły twarze dzieci i ich rodziców, a owoce i warzywa na gazetkach ściennych spowodowały, że w salach zrobiło się smacznie, zdrowo i kolorowo.
Miasta stolice – Gniezno, Kraków, Warszawa i ich legendy to temat, którym zajmowaliśmy się w trzecim tygodniu miesiąca. Znane legendy o Syrence Warszawskiej, Bazyliszku czy Smoku Wawelskim umożliwiły pracę nad kształtowaniem poprawnych i dłuższych wypowiedzi dzieci, a krótkie, ciekawe informacje poparte ilustracjami pozwoliły bliżej poznać w/w miasta.
Ładna pogoda zachęcała do zabaw na powietrzu, a „pogoń za Smokiem Wawelskim” uaktywniła wszystkich pierwszoklasistów.
Praca w świetlicy w następnym tygodniu października przebiegała pod hasłem: „Woda i powietrze – dwa żywioły i ich znaczenie w życiu człowieka”.
Rozmowy kierowane i doświadczenia pozwoliły dzieciom poznać właściwości fizyczne wody i powietrza, a także uświadomiły im ogromne znaczenie dbania o ich czystość dla wszystkich organizmów żywych na naszej planecie.
Ostatnie dni miesiąca minęły nam na refleksjach o przemijaniu. Wspominaliśmy znanych ludzi, których już z nami nie ma, mówiliśmy o wyjątkowych, poznańskich cmentarzach (Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Cmentarz na Skałce przy Kościele św. Wojciecha, Cytadeli itp.) oraz o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.
Słowa księdza Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą” miały skłonić dzieci do zastanowienia się nad zachowaniem w stosunku do członków rodziny i kolegów.