Tworzymy kulturę szacunku w sieci

Pod takim hasłem obchodziliśmy dnia 6 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu.  Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Szacunek jest pojęciem zawierającym wiele treści. Bez tej wartości trudno zbudować kulturę tolerancji, zrozumienia i zaufania. W Internecie coraz częściej pojawiają się takie zjawiska jak hejt, cyberprzemoc, ksenofobia i seksting. Związane są z brakiem poszanowania innych osób, ich odmiennych poglądów i prywatności. Szacunek jest pojęciem ważnym w odniesieniu nie tylko do innych ludzi, ale i do całego świata. Jest wsparciem w ochronie naszej prywatności. Młodzi ludzie komunikując się z innymi ludźmi wykorzystują Internet. Dobre  i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej osoby.

Nasza Szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Plakaty promujące DBI pojawiły się na tablicach informacyjnych oraz w pracowni komputerowej.
Z tematyką związaną z bezpieczeństwem w sieci uczniowie klas czwartych zapoznali się na lekcjach informatyki. Dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie.  Chętni uczniowie klas 4- 5 włączyli się w obchody DBI – piątoklasiści zrobili prezentacje multimedialne o tej tematyce, a czwartoklasiści wykonali plakaty. Mam nadzieję, że
w wyniku tych działań uczniowie unikną niebezpieczeństw związanych z Internetem.